Technologia wykonania:
Przygotowanie podłoża pod wylewkę anhydrytowa
Zarówno powierzchnia, na której jest położona warstwa pośrednia jak i tak na której występuje izolacja termiczna wraz z ogrzewanie podłogowym musi być czysta, sucha. W przypadku występowania większych szczeliny należy je uzupełnić w celu uzyskania równej grubości wylewki.
Następnie mocujemy piankę dylatacyjną w sposób umożliwiające jej swobodne odkształcenie się.
Styropian układamy z dokładnością tak , aby ograniczyć tworzenie się pustek przy ścianach, rurkach i przewodach instalacyjnych.
Następnie kładziemy folie budowlaną, w przypadku ogrzewania podłogowego jest to ekran. Należy pamiętać o min 10 cm zakładkach na stykach foli i o sklejeniu foli taśmą, folia także nie powinna być pozginana, pofałdowana , a jej krawędzie powinny być zabezpieczone przed wpłynięciem pod nią wylewki anhydrytowej. Na tak przygotowanie podłoże możemy ułożyć ogrzewanie podłogowe.
W przypadku wylewania wylewki anhydrytowej na ogrzewanie podłogowe, należy przed wykonaniem prac dokładnie sprawdzić czy wszystkie elementy systemu grzewczego są dobrze przymocowane, w sposób uniemożliwiający wypłynięcie któregoś z elementu na wierzch wylewki. Konieczne jest sprawdzenie próby szczelności instalacji.
Wylewanie wylewki anhydrytowej
Przed samym rozpoczęciem prac nanosimy poziomy laserowo, poprzez ustawienie reperów. W przypadku ogrzewania podłogowego grubość podkładu powinna wynosić 50 mm, natomiast przy braku ogrzewania 35 mm. Podane wartości mają charakter informacyjny, nie należy ich traktować jako wytycznych budowlanych. Po ustaleniu poziomów przystępujemy do wylania wylewki.
Zasady zbrojenia przejść i miejsc narażonych na spękanie
Występowanie nie sprzyjających czynników w początkowym okresie twardnienia wylewki np. intensywne nasłonecznienie, przeciąg, przy nagromadzeniu przejść w bliskiej odległości może spowodować pęknięcie. W takich przypadkach zaleca się zbrojenie tych miejsc siatką z włókna szklanego. Prawidłowo wykonane dylatacje oraz pielęgnacja twardniejącego anhydrytu zapewnia uzyskanie powierzchni bez pęknięć.
Pielęgnacja wylewki anhydrytowej
Całkowite wyschnięcie wylewki anhydrytowej
Istnieje możliwość chodzenia po wylewce po ok. 48 h i rozpoczęcia dalszych prac budowlanych po 4 dniach. Już po 7 dniach można włączyć ogrzewanie podłogowe.
Płynna wylewka anhydrytowa połączona z ogrzewanie podłogowym posiada wiele zalet: